Hliněná omítka z pohledu Feng Shui

Hliněná omítka z pohledu Feng Shui

Chcete-li si pomocí Feng Shui vytvořit harmonický domov, soustředit se musíme nejen na tvary a barvy v interiéru, ale také na materiály, které použijeme. Pokud je váš dům či byt již zařízený, stále máte mnoho možností, jak váš domov „ozdravit“. Jedním z nich je hliněná omítka, která díky svým vlastnostem reguluje relativní vlhkost v místnosti a prospívá alergikům. Jak k použití hliněné omítky přistoupila naše absolventka Dana Škvorová, se dozvíte v článku.

Aniž byste detailně studovali Feng-Shui, bez obtíží zařadíte hliněné omítky k prvku Země. Chcete-li Zemi posílit, znásobit její moc, přidáte prvek Ohně (svíčku, krb, červené doplňky). Naopak oslabení přichází s Kovem. Není nutné hned na stěnu věšet meče či tepané ozdoby. Kov symbolizuje i bílá barva, kulaté předměty. Bílou barvu můžete použít i v případě, že je země moc, třeba jako v našem případě, kdy hliněné omítky máme v celém domě. Už když jsem naše zdi viděla poprvé, vůbec jsem neměla pocit, že na nich někdy bude viset nějaký obraz. Stěna je totiž sama o sobě výrazná, dekorativní a já si říkala, že ji chci jen nějak jemně dotvořit, aby vynikla jak omítka, tak dekorace.

Dana Škvorová

Absolventka České školy Feng Shui

Dany profil a kontakt

Plán domu pana Nanaa Sakaki

Rád bych si postavil dům na naší planetě Zemi. Dnes je prvního ledna, moje šedesáté narozeniny. Doteď mne nazývají výstředníkem. Doteď ještě nemám vlastní dům: Jaká ostuda po tolika letech toulavého života – dnes jsem se vážně rozhodl postavit si vlastní dům ..

Kde by měl můj dům stát? Ve vysokých Andách kde se setkávají ledovec a poušť anebo na obratníku Raka, kde se setkávají korálové ostrovy s dešťovým lesem? Nebo v tajze, kde polární záře střeží severní pól? Anebo na ostrově ve Východočínském moři kde obrovské cedry krotí mladé tajfuny nebo v severním Japonsku, kde bukové lesy jsou nádherným přístřeším divokým bytostem? Nebo na poloostrově v Ochotském moři, kde žhne bůh v jícnu sopky?

Kulatý, kuželovitý dům jako ptačí hnízdo .. Např. tepee amerických Indiánů nebo mongolská jurta. Obě odolají zemětřesení i tajfunu. Stavební materiál musí být hojný a snadno k mání. Např. bambus, cedr, jíl, korálový vápenec, čedič. Cementem bude pot, moudrost a přátelství.

Mikrokosmos – Výška 100m, poloměr 100m. Kostra z bambusu a cedru. Spodek z lávy a jílu. Koberec z modrých orlíčků. Strop z orchidejí. Došky z pampasové trávy.

Namísto zdi živé, dýchající sochy: střízlík obecný, orel skalní, mořský plankton, vorvaň obrovský, dinosaurus, salamandr.

A já, jakožto představitel suchozemských savců, stojím v koutě místo klávesnic: Já a všechna stvoření jedním hlasem, a v rytmu srdečního tepu. Vířící, dýchající melodie – píseň přitakávající životu. Celá báň vibruje zvuky píšťal bambusových varhan. V noci, bez elektřiny.

Světlo a mysl si hrají a vytvoří planetárium. Před vašima očima vyvolávám nejen všechny hvězdy na nebi, ale také 10.000,000.000 světelných let budoucnosti vesmíru.

Celý dům je klimatizován, a zavlažován. Veškerá jídla stále po ruce. Je-li ti však přece jen zima, obejmi někoho! Je-li ti horko, vysvleč se donaha! Máš-li ještě hlad, nacpi se fazolí! Jsi-li ještě smutný, spolkni horkou polévku vlastních slz!

Tento dům je předně pro mé rozkošné děti. A pro kohokoliv, kdo by chtěl se mnou bydlet. Na místě kde hvězdy, slunce, vítr a voda oslavují bytí. Lopatou ryji zmrzlou půdu ..

Hluboce modré zimní nebe: S nebe padají dvě tři čtyři sněhové vločky. Mé ucho zachycuje vzdálené a tlumené šeptání zpěvu. Lákavá, svůdná píseň mořské víly Kalypsó.

Moje srdce se rozhoří touhou po neznámé zemi. Zahazuji zablácenou lopatu. Za zády nechávaje nový dům pokrytý sněhem. Vyrážím do neznámé země.

(Převzato z knihy NANAO, kterou v překladu Jiřího Weina vydalo v roce 1990 nakladatelství Pražská imaginace)