fbpx

Rozhovor s Karolinou Slaninovou nejen o České škole Feng Shui

Feng Shui je tisíce let staré učení, které se zrodilo v Číně a je založeno na empirickém pozorování vlivu okolí na člověka. Staří Číňané věřili, že to, v jakém prostředí žijeme ovlivňuje až jednu třetinu kvality našeho života. Jak vám Feng Shui může pomoci v běžném životě a více se dozvíte v rozhovoru s manažerkou jedné z nejstarších Feng Shui škol v České republice Karolinou Slaninovou.

Jak se stane, že v České republice vznikne škola Feng Shui?

Zasloužil se o to především zakladatel naší školy Otakar Chochola, který před více než dvaceti lety hledal smysl své práce architekta. V té době ho životní cesta přivedla k Feng Shui, které mu dávalo ve spojení s architekturou dokonalý smysl – léčit prostor a lidi ve vzájemné souvislosti. Postupně se učil u mezinárodně uznávaných odborníků na Feng Shui: Roger Green, Adalbert Nellisen, mistr Boris Michajlovič Brin nebo také Eva Joachimová. Několik let po otevření praxe založil spolu s kolegou a odborníkem na zdravé bydlení Davidem Eyerem Českou školu Feng Shui, která v říjnu otevře brány již 14. ročníku.

Co si máme vlastně pod pojmem Feng Shui představit?

V současnosti Feng Shui v západním světě stále nabývá na popularitě. Avšak stejně jako mnoho jiných trendů muselo být Feng Shui zjednodušeno, zbaveno své hloubky, aby získalo atraktivitu pro main stream. Tomu bohužel odpovídá i většina literatury, která je u nás dostupná a mnohdy nemá s tradičním Feng Shui mnoho společného.

V naší škole se snažíme na Feng Shui nahlížet jako na velmi komplexní učení, které pomocí harmonizace prostoru pomáhá osobní kultivaci jedince a zvýšení kvality života každého z nás.

Jak konkrétně se dá prostor harmonizovat?

Způsobů je opravdu nepřeberné množství a některé z nich mnozí z nás zcela přirozeně ve svých domovech aplikujeme. Především ženy díky své intuici mnohdy vybaví své domovy tak, aby v nich mohla energie harmonicky proudit a povzbuzovala tak jejich obyvatele. To je vlastně i základní cíl Feng Shui úprav v našich obydlích – volné proudění životodárné energie.

Abychom ale byli konkrétnější, například v interiéru je důležité mít zastoupeno všech pět prvků / elementů (voda, dřevo, oheň, země, kov). Docílit toho můžeme pomocí barev, tvarů, světla apod. Například špičaté tvary a červená barva reprezentuje prvek ohně, který je velmi aktivní a musí se s ním nakládat opatrně. Naopak nábytek ve tvaru ležatého obdélníku (nízké komody, sedací soupravy apod.) společně se zemitými tóny mohou být zastoupeny mnohem hojněji, jelikož přinášejí klidnou energii země, stabilitu a klid.

Častým „nešvarem“ současných domácností jsou „pasivní“ interiéry v šedobílé kombinaci, jež ve spojení s černou či kovovými prvky představuje téměř nehybnou energii, kterou je třeba oživit množstvím pokojových rostlin či zelenými, tyrkysovými doplňky.

Také je třeba si dávat pozor na negativní energii, kterou generují ostré hrany, rohy či otevřené regály. Pokud tedy máte možnost, volte vždy nábytek s oblými rohy a šetřete otevřenými policemi.

Dokázala byste tedy ve zkratce shrnout, jak může být Feng Shui přínosné pro každého z nás?

Prostor vám může pomoci zvýšit kvalitu vašeho života a zároveň vám může poskytnout informace o vás samotných. Pokud se vám například líbí již zmiňovaný bílo/šedý interiér s ostrými úhly, je dost možné, že jste velmi analytické povahy, máte rádi jistoty a pořádek. Naopak obklopuje-li vás chaos, dost pravděpodobně vám vaše okolí pouze zrcadlí vaše vnitřní rozpoložení.

Jinými slovy, pokud se chystáte ve svém životě nastartovat změny, úprava prostoru kolem vás vám pomůže je nastartovat. Feng Shui má mnoho doporučení, jaké změny ve vašich domovech udělat, abyste posílili vaše vztahy, podpořili vaši kariéru či například zajistili klidný spánek.

www.ceskaskolafengshui.cz

Chcete vědět vše jako první?

* Vložením a odeslání e-mailové adresy potvrzujete souhlas
s Prohlášením o ochraně osobních údajů.

Tato stránka v rámci poskytování služeb využívá cookies, pokračováním v návštěvě stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací najdete zde

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close